Inredningsbutiker i Paris
Publicerat: 25 augusti, 2011 Sparat under: INREDNING | Tags: Inredning, Paris Lämna en kommentarI sommar har jag besökt Paris. I Paris kan man hitta det mesta, men jag tänkte ge två exempel på inredningsbutiker, en mer exklusiv och en enklare.
HEMA
HEMA är en butik som har en lågprisprofil som liknar Lagerhaus en del. Företaget startade redan på 20-talet med idén att skapa inredning som alla har råd med. Butiker finns i Belgien, Holland, Tyskland och Frankrike. I Paris kan man hitta HEMA på Rue Saint Martin.
La Fayette Home Maison
La Fayette är ett enormt varuhuskomplex med en anrik historia som sträcker sig ända från 1800talets slut. Här hittar man kläder, mat och heminredning. La Fayette-galleriorna ligger på Boulevard Haussmann, nära Operan och flygbussarna. La Fayette liknar vårt eget NK. Inne på La Fayette fick man inte fotografera, men vi lyckades i alla fall fånga ett par riktigt coola tapeter.
Some rights reserved by mat2057