Inred med blommor och konst
Publicerat: 8 september, 2011 Sparat under: INREDNING | Tags: blommor, Inredning, konst 2 kommentarerAnvänd blommor i inredningen
Vill du ha ett bra inredningstips? Jag trodde väl det! Jag tycker att ett av de bästa sätten att skapa en inspirerande och välkomnande miljö är att använda sig av blommor. Det finns så mycket vackert i naturen som man kan plocka in nästan året runt, som till exempel just nu – kvistar med rönnbär. Du kan tillsätta glycerin i vattnet för att förlänga hållbarheten (finns på apoteket). Plocka med dig en bukett och ställ fram i personalrummet på kontoret i väntrummet eller i din butik och genast skapar du en inspirerande miljö med enkla medel!
Konst berör på många plan
Konst är något som kan skapa en dialog och beröra, jag tror att det är alldeles nödvändigt att vi omger oss av bilder och konst för att skapa mötesplatser med känsla och platser för reflektion. Konst behövs inte enbart för dess estetiska egenskaper, den tysta dialogen och iakttagelsen hos betraktaren behövs också för att berika vår individuella inre bildbank. Som det gamla ordspråket säger; En bild säger mer än tusen ord! Det känns så sant! Ta hjälp av en gallerist för att hitta en konstnär med det uttryckssätt eller bildspråk som du önskar eller för att få tips på vad som finns. En bild, en målning eller en skulptur kan skapa en sådan skillnad och ger dynamik till ett rum.
Behöver du hjälp att dekorera festen – hör av dig till Susannas Värld.
Fotograf: Sara Peterson
Fiffigt att glycerin kan förlänga livet på kvistarna!
Visst är det Anita! Undrar om det hjälper… även en människa!?